Dostop do nepovratnih sredstev in brezplačno energetsko svetovanje
V času ogrevanja stanovanj oz. stanovanjskih objektov, še bolj pa po zaključku ogrevalne sezone, zelo hitro ugotovimo, kaj bi bilo potrebno postoriti, da bi bila bivalna klima ugodnejša in s tem tudi stroški za ogrevanje manjši. Posebno to velja za starejše stanovanjske objekte, predvsem tiste, ki so bili zgrajeni v drugi polovici prejšnjega stoletja (v 60., 70. in 80. letih).
Ti objekti so večinoma zgrajeni iz materialov, kateri danes ne ustrezajo sodobni gradnji in energetskim zahtevam. Poleg tega je bilo veliko objektov zgrajenih po načelu samogradnje (v lastni režiji), saj je bilo to v tistih časih normalno. Da bi energetsko stanje tako zgrajenih objektov popravili, je na voljo kar nekaj ukrepov, katerih cilj je zmanjšanje porabe energije za ogrevanje.
Najpogostejši in najbolj enostavni ukrepi, kateri ne posegajo v statiko zgradbe, so predvsem ukrepi na ovoju stavbe. Med najpogostejšimi ukrepi je to zamenjava stavbnega pohištva, namestitev toplotno izolacijske fasade in izolacija podstrehe. V kolikor so ti trije ukrepi izvedeni, bo posledično obstoječi ogrevalni sistem predimenzioniran, zato ga je smiselno posodobiti. Posodobitev in prenova ogrevalnega sistema je v pogostih primerih zaradi starosti in iztrošenosti prav tako potrebna. V zadnjem času se najpogosteje vgrajujejo sodobne peči na polena, pelete in sekance, katere pa naj imajo prigrajen hranilnik ogrevalne vode.
Kot druga varianta posodobitve ogrevalnega sistema pa se najpogosteje uporabljajo toplotne črpalke, katere dosegajo zelo dobre rezultate (prihranke), gledano z vidika porabe energije in s tem stroškov za obratovanje.
Vse te ukrepe država spodbuja, in sicer z dodelitvijo nepovratnih sredstev. Višina nepovratnih sredstev znaša praviloma do 20 % naložbe v posodobitev, v novem javnem razpisu, kateri je v veljavi od oktobra 2017 naprej, pa so spodbude za nekatere ukrepe tudi višje. Predvsem velja to za zamenjavo kurilnih naprav na lesno biomaso, kjer znaša višina subvencije do 50 % naložbe, in za vgradnjo toplotne črpalke do 40% naložbe. V kolikor so na objektu izvedeni hkrati trije ukrepi skupaj, pa se subvencija lahko poveča še za 50%.
Nosilec dodelitve vseh vrst subvencij je EKO sklad, javni sklad RS, in sicer preko javnih razpisov. Trenutno veljavni razpis za vse te posodobitve je razpis z oznako 54SOB-OB17. Pridobitev sredstev je sorazmerno enostavna, saj je potrebno le oddati vlogo s predračunom za nameravano naložbo. Vlogo je potrebno vedno oddati pred pričetkom del.
Da si zagotovite popolno vlogo, vam država preko EKO sklada nudi tudi brezplačno energetsko svetovanje, katerega cilj je zagotavljanje pravilnosti posega, predvsem po tehnični plati. Pri svetovanju vam bo strokovno usposobljen energetski svetovalec podal smernice in zahteve za pravilnost ukrepa, kakor tudi pomoč za oddajo vloge za dodelitev nepovratnih sredstev.
Svetovanje za občane vse občin Zgornje Savinjske doline je na voljo vsak četrtek od 17. do 18. ure v Energetsko svetovalni pisarni v Domu Kulture v Nazarjah (pri gradu Vrbovec). Za svetovanje se je potrebno predhodno najaviti na telefon tajništva Občine Nazarje (03/839-16-00).
Energetski svetovalec
Franc Šporn