Dan odprtih vrat Snežne jame
Poleg osrednje slovesnosti ob vstopu v mrežo Gorniških vasi so v Lučah pripravili tudi nekaj spremljevalnih dogodkov. Dobro je bil obiskan pohod po okolici Luč s ciljem pri etno hiškah, kjer je bil voden ogled muzejske zbirke in so bili pohodniki tudi pogoščeni. Veliko zanimanja pa je bilo tudi za prireditev Dan odprtih vrat Snežne jame, ki so jo člani Jamarskega kluba Črni galeb iz Prebolda združili s praznovanjem svoje šestdesetletnice.
Na slovesnosti pri Snežni jami so člani Jamarskega kluba Črni galeb odkrili spominsko ploščo. Slovesni govornik ob tej priložnosti je bil Darko Naraglav, eden od ustanoviteljev kluba. Predstavil je zgodovino raziskovanja Snežne jame. Omenili je, da je bila jama v katastru Jamarske zveze Slovenije registrirana že leta 1939, vendar le vhodna udornica. Ta vhodni del jame je bil kot Snežna jama znan domačinom in pastirjem, ki so pasli živino na bližnji planini Arta, že pred tem.
»Jamo smo Črni galebi vrsto let iskali in jo na podlagi podatkov Katastra JZS našli konec avgusta leta 1981, ko smo prišli do prvega brezna, ostalo pa v večini v septembru istega leta,« je povedal Naraglav.
Prvi nejamarji, ki so jih peljali v jamo, so bili Lučki planinci, ki jih je takrat vodil Peter Jež. Ti so, kot takratni skrbniki jame, tudi namestili zaščitno ograjo pred vhod v jamo, postavili dolgo macesnovo lestev in jeklenico za pomoč pri sestopu in povratku po vhodnem pobočju. Kasneje so na pobudo planincev jamo s sklepom takratne občine Mozirje v upravljanje prevzeli preboldski jamarji. Od leta 1990 je jama odprta za turiste. »Ob zaključku 30. sezone in ob praznovanju 50-letnice delovanja društva, smo nad vhod namestili spominsko ploščo o odkriteljih jame,« je povedal predsednik JK Črni galeb Silvo Ramšak. Jamarji so ob obletnici v domačem Preboldu – v tamkajšnji knjižnici – odprli tudi razstavo o svojem delovanju.