Svetovni dan čebel obeležili tudi v Lučah
20. maj je bil prav na pobudo slovenskih čebelarjev v letu 2017 razglašen za Svetovni dan čebel. Na ta dan se je leta 1734 rodil pionir sodobnega čebelarstva Anton Janša, ki je bil prvi čebelarski učitelj na dvoru habsburške cesarice Marije Terezije.
Svetovni dan čebel je namenjen krepitvi zavedanja o pomenu, ki ga imajo čebele in vsi drugi opraševalci za kmetijstvo in biotsko pestrost. Glavna tema letošnje obeležitve praznika so bili mladi in čebelarstvo. Različni dogodki so nagovarjali mlade o pomembnosti opraševalcev, njihovi zaščiti in učenju veščin čebelarjenja, ki se prenašajo iz roda v rod. Za prihodnost čebelarstva sta namreč izjemno pomembna prenos znanja in ozaveščanje o pomenu čebel, predvsem v zvezi z mladimi, ki so naša prihodnost.
5. svetovni dan čebel smo obeležili tudi v Lučah, kjer so marljivi člani Čebelarske družine Luče učencem OŠ Blaža Arniča in njihovim mentoricam pripravili zanimivo dopoldne. Učence prve triade sta obiskala Ema Strmčnik in Urban Romšak, ki sta najmlajšim na poljuden način predstavila čebeljo družino, njihovo bivališče, vloge članov čebelje družine, čebelje pridelke in naloge čebelarja. Učenci so se lahko oblekli tudi v pravo čebelarsko obleko ter posladkali z medenimi dobrotami. Po uvodni predstavitvi je vsak razred prejel v dar leseni panj za čebele, ki so ga učenci po svojem okusu tudi pobarvali in okrasili.
Učence druge triade so v Etno vasi pričakali izkušeni čebelarji Tone in Jože Kumer, Janez Zamrnik in Zdravko Golob, ki so poleg predstavitve čebelarstva in čebelarskih pripomočkov pripravili tudi praktično delavnico. Učenci so se učili pravilnega žičenja ter vstavljanja satnic v satne okvirje, ki služijo kot nosilna konstrukcija za gradnjo satja. Izdelovali so preproste svečke iz čebeljega satja ter spoznali tudi zahtevnejšo metodo izdelave sveč iz topljenega čebeljega voska. Slednjega je treba najprej segreti do temperature 65°C, ga v tekoči obliki preliti v posebne kalupe in počakati, da se popolnoma ohladi in strdi. Čebelarji so poskrbeli tudi za sladek zaključek dogajanja s pokušino meda in medenega peciva.
Mladi so spoznali prednosti, ki jih ponuja narava, se seznanili s čebelami ter njihovim pomenom za naravo in ljudi. Izkušenim in gostoljubnim čebelarkam in čebelarjem Čebelarske družine Luče iskrena hvala za koristno in prijetno preživeto dopoldne.
Naj medi!