Projekt LAS: »Vzpostavitev športno-rekreacijske infrastrukture in turističnega programa za aktiven in kakovosten jutri«
NAZIV OPERACIJE: Vzpostavitev športno-rekreacijske infrastrukture in turističnega programa za aktiven in kakovosten jutri
PRIJAVITELJ OPERACIJE:
Center Rinka, zavod za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega
PARTNERJI:
Občina Luče, Dolina avantur d. o. o., Društvo upokojencev Luče
TRAJANJE: 1. 1. 2021 – 30. 6. 2023
VREDNOST PROJEKTA: 150.663,56 EUR
VREDNOST SOFINANCIRANJA: 100.131,19 EUR
CILJ OPERACIJE: Cilj operacije je preko naložb ter izvedenih aktivnosti pridobiti dodatne rekreacijske površine, ki bodo izboljšale pogoje za aktiven življenjski slog prebivalcev in obiskovalcev območja, in obenem širiti zavest o pozitivnem pomenu rekreacije, športnega udejstvovanja ter rednega gibanja v naravi. Z izvedbo naložb v ureditev ustreznih športnih in vadbenih površin, želimo ustvariti možnosti za kvalitetno preživljanje prostega časa, druženje, medsebojno povezovanje ter povečati zavedanje, da je gibanje, šport, rekreacija bistvenega pomena za zdravje vseh generacij.
OPIS INVESTICIJE/PROJEKTA: Operacija ˝Vzpostavitev športno-rekreacijske infrastrukture in turističnega programa za aktiven in kakovosten jutri˝ oziroma krajše ˝Zamigaj, zadihaj in uživaj˝ je partnerska operacija med Centrom Rinka, zavodom za turizem in trajnostni razvoj Solčavskega, Občino Luče, Dolino avantur d. o. o. in Društvom upokojencev Luče. Glavni namen operacije je pridobitev novih rekreacijskih površin za prebivalstvi ožjega in širšega območja LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline ter obenem obiskovalcev iz tujine in Slovenije. V okviru operacije bosta urejena zunanji vadbeni park in notranji fitnes na galeriji nove Športne dvorane Luče. Obnovljena bo tudi pohodna pešpot Igla-Rjavčeva jama, ki bo služila tako lokalnemu prebivalstvu za vsakodnevne sprehode, kot turistom pri rekreativnem preživljanju prostega časa na območju. Na urejenih površinah bodo tekom operacije izvedene različne aktivnosti, od vodenih vadb do študijskih tur, preko katerih bo lokalno prebivalstvo spoznalo njihov namen. Za turiste bo pripravljen tudi turistični program, ki bo povezal različne deležnike iz lokalnega okolja.
Sama operacija se ne bo posvetila le področju turizma ampak tudi lesa in prehranske samooskrbe. Za ureditev pohodne poti bodo uporabljeni izključno lokalni materiali, še posebej les, ki ga na tem območju ne manjka, obenem pa njegova kvaliteta zagotavlja trajnost obnovljene infrastrukture. Turistični program bo vključeval tudi lokalne ponudnike, ki bodo s svojo ponudbo domačih kulinaričnih izdelkov predstavljali dodatno ponudbo obiskovalcem, ter obenem predstavile kulinarične posebnosti območja.
Operacija bo preko različnih aktivnosti vzpostavila pogoje za nova delovna mesta, predvsem med mladimi, saj bosta preko le-te dve osebi pridobili licenco za vaditelja/inštruktorja fitnesa, s potencialno zaposlitvijo v notranjem fitnesu. Obenem bodo učinki in rezultati operacije prispevali h okoljskim, gospodarskim in družbenim koristim za območje. Ureditev pohodne poti bo razbremenila ostale turistične točke, še posebej ob praznikih in v sezoni, kar bo pozitivno vplivalo na celotno območje. Razvoj novega turističnega programa ter dodatne ponudbe preko novih rekreacijskih površin bo pustilo tudi gospodarske učinke, saj se bodo turisti na območju zadržali dlje oziroma bodo zašli na bolj odmaknjena območja občine Luče, preko česar bodo imeli korist predvsem lokalni ponudniki, ki bodo tako lažje prodali svoje izdelke. Pomemben pa je predvsem družbeni vidik operacije, saj bo vzpostavitev obeh rekreacijskih površin spodbudila k medgeneracijskemu sodelovanju oziroma druženju in prenašanju znanj iz mlajših na starejše. Pri tem se ne bo pozabilo na ranljive skupine, od priprave vodenih vadb za starejše, do dostopnosti obeh lokacij, ter primernih naprav za invalide.